Зміст

Сфера фінансових мікропозик в Україні набула широкої популярності за останні роки. На заміну звичним банкам і великим фінансовим компанії прийшли нові МФО які надають позики на відносні невеликі суми грошей під невеликий відсоток і на короткотривалі терміни. Станом на 2022 рік в Україні зареєстровано більше ніж 1000 таких компаній які надають послуги по онлайн кредитуванню.

При укладанні договору з такими компаніями, клієнт зобов’язується виконувати всі умови цього договору, серед основних який - вчасне повернення взятих коштів. Однак, всі ми розуміємо що життя непередбачуване і виникають ситуації, коли немає змоги повернути гроші або через втрачену роботу, або хворобу чи інші випадкові обставини.

Що буде якщо не платити мікрокредит?

Досить часто мікрофінансові організації вдаються до досить неприємних методів, щоб змусити людину платити за взятий кредит. Серед найпоширеніших ми виділяємо:

  • СМС повідомлення. Зазвичай це перший етап, що інформує вас про необхідність повернення боргу. Якщо не погасити заборгованість, то повідомлення з таким змістом будуть надходити частіше і частіше.
  • Дзвінки на телефон. Це один з найнеприємніших етапів, тому що в разі якщо ви не будете брати слухавку або будете продовжувати ігнорувати виплату - дзвінки почнуть надходити до ваших родичів, друзів, колег і так далі.
  • Продаж боргу колекторській компанії. Такі компанії справді знаються як змусити людей платити - до вищенаведених способів можуть додатися і візити до вас додому і до ваших родичів. В разі, якщо ви стаєте суб’єктом неправомірних дій від колекторської компанії - радимо вам звернутися до правоохоронних органів.
  • Судовий позов. З нашого досвіду такі випадки трапляються не часто, тому що в МФО немає гарантій що вони зможуть виграти справу проти вас.

Потрібно пам’ятати що після того як, ви прострочили виплату - вам автоматично будуть нараховані штрафні санкції і відсоток від суми заборгованості. Тому, радимо вам якомога швидше вирішити це питання з кредитором.

Що робити якщо нема чим платити кредит?

Що робити якщо нема чим платити кредит?

Перш за все радимо вам спробувати домовитись з компанією яка надавала вам мікропозику. Є вірогідність що вам вдасться потрапити під програму лояльності і отримати кредитні канікули або відстрочку по боргу. З нашої практики так трапляється не часто, але все ж трапляється. В такій ситуації вам краще підготувати і надати документи які підтверджують те що ви справді не можете платити по заборгованості(наприклад довідка про звільнення з роботи, про втрату працездатності).

Якщо ж цей підхід не спрацював, можна скористатися іншими методами:

  • Оформити пролонгацію. Досить часто МФО мають таку функцію і ми радимо вам нею скористатися якомога раніше до утворення значного прострочення. Завдяки цій можливість у вас буде час вирішувати проблеми через які не можете віддати борг.
  • Рефінансування. Мікрофінансові організації можуть запропонувати взяти новий позика для погашення попереднього. Для того, щоб застрахувати себе, компанія, може попросити вас надати заставне майно. Якщо хочете уникнути заставляння власного майна - зверніться до іншої компанії яка надає кредит під 0%. Це також вам додасть часу, щоб вирішити свої проблеми.
  • Просити зменшити відсоток у суді. Ви як клієнт фінансової установи можете попросити в судовому порядку зменшити відсоткові нарахування, списати штрафні санкції, або збільшити термін погашення.

Якщо вам потрібно більше інформації про юридичну складову цього питання ми рекомендуємо звернути увагу на Закон України про споживче кредитування.

Поширені запитання

Який строк давності споживчого кредиту?

Строком давності для споживчого кредиту є 3 роки. Важливо пам’ятати що цей термін починається з моменту першого прострочення по мікрокредиту.

Чи може МФО подати до суду?

Так. Але це трапляється дуже рідко, тому що у вас як у клієнта є можливість виграти цю справу, або зменшити відсоток заборгованості або штрафної пені. Частіше фінансові компанії продають ваш борг колекторським компаніям.

Як законно позбутися кредиту?

Єдиний можливий варіант як законно позбутися кредиту - довести що договір укладений між вами та установою є недійсним.

Чи може МФО забрати майно?

Так. МФО може забрати ваше майно тільки якщо воно було в заставі для отримання мікропозики і тільки після відповідного рішення суду.