Зміст

Однією з умов надання банком споживчого кредиту є позитивна кредитна історія позичальника. Через погану кредитну репутацію можна не тільки отримати відмову в грошовій позиці, але й позбутися можливості оформити страховку або влаштуватися на престижну роботу. Для чого потрібна кредитна історія, як її перевірити та покращити, розповімо у статті.

Що входить у кредитну історію

Кредитна історія - це свого роду досьє, в якому міститься інформація про людину як позичальника.

Що відображається у кредитній історії? Дані про кредитні зобов'язання громадянина включають:

 • банки та мікрофінансові організації, з якими укладалися договори;
 • суми позики;
 • своєчасності внесення платежів;
 • поруку за чужими кредитами.

Клієнтів банків також часто турбує питання, чи вважається кредитна картка кредитною історією. Наявність кредитки VISA або MasterCard в українському банку (чи Ощад, Приват або Raiffeisen Bank) ніяк не впливає на репутацію позичальника, а ось тривале прострочення при поверненні коштів - це саме те, від чого псується кредитна історія.

Що таке кредитна історія

Де зберігається інформація про вашу кредитну історію

Відомості про позичальників зберігаються у спеціальних бюро, які збирають інформацію в банках, МФО, лізингових та страхових організаціях. Таких бюро в Україні близько десяти. До найбільших відносяться:

 • УБКІ;
 • МБКІ;
 • МБКІ;
 • Перше українське бюро кредитних історій.

В одній із установ щорічно можна перевірити свою історію безкоштовно, надалі кредитний звіт надається за невелику плату (для фізичних осіб — 50–60 грн). Заявки подаються особисто, надсилаються поштою чи електронному вигляді. З документів необхідно надати паспорт та ідентифікаційний код (оригінал, паперову копію або електронне зображення).

Інформацію про наявність заборгованості можна переглянути в Єдиному реєстрі боржників на сайті Мін'юсту, доступ до нього надається безкоштовно. Нова функція перевірки кредитної історії від Дії дозволяє миттєво дізнатися про зміни, у тому числі взяття шахраями кредиту на ваше ім'я. У такому разі можна відразу перейти за посиланням на УБКІ та скласти скаргу.

Щодо того, скільки років зберігається кредитна історія, різні джерела дають різну інформацію. В Українському бюро кредитних історій цей термін для погашених зобов'язань не перевищує 10 років. Інформація про невиплачені борги зберігається необмежений час.

Для чого потрібна кредитна історія

Негативна та позитивна кредитна історія – це не лише критерій, який впливає виключно на можливість отримання кредиту. Крім банків репутацію особи як позичальника можуть перевіряти:

 • страхові компанії. Чим краща історія, тим менша ймовірність, що клієнт звернеться за страховим відшкодуванням. Відповідно, якщо в організації людини визнають позичальником, який акуратно ставиться до грошей і не схильний до ризику, йому можуть запропонувати вигідніші умови страховки;
 • лізингові та каршерингові організації. Такі підприємства та послуги керуються тими самими міркуваннями, як і страхові агентства;
 • потенційні роботодавці. Своєчасність погашення боргових зобов'язань – яскравий показник благонадійності та вміння розпоряджатися грошима.

До речі, відслідковувати свою історію корисно, навіть якщо в цьому немає необхідності. Адже, крім шахрайства з використанням чужого паспорта, також можливі помилки співробітників банку, МФО, технічні збої, а також махінації з боку персоналу фінансових організацій, якщо ви звернулися до ненадійної компанії.

Для чого потрібна кредитна історія

Як покращити свій рейтинг

Знаючи, що впливає на кредитну історію, ви можете самостійно підвищити репутацію. Зробити це можливо шляхом оформлення та своєчасного погашення кредиту на велику суму. Якщо банк не дає позику, варто користуватися онлайн-кредитом.

На сайті Ukrkredit представлені різні варіанти онлайн-кредитування для позичальників із негативною кредитною історією. Швидка позика виручить також у випадках, якщо ваша кредитна історія поки що «нульова». Мікропозики онлайн надаються без довідки про доходи особам, яким виповнилося 18 років. З початком війни багато компаній призупинили свою діяльність, але програми кредитування вже запускаються та допомагають українцям вирішувати фінансові проблеми.