Зміст

Український Національний банк зняв обмеження із готівкового курсу іноземних валют. Раніше різниця між офіційним курсом та продажем доларів та євро не могла перевищувати 10%. Відповідне рішення набуло чинності 23 травня 2022 року. У НБУ цей крок пояснюють необхідністю захисту фінансової системи держави.

Як вплине зміна курсу на ціни в Україні

Кого торкнеться зняття обмежень

Нацбанк дозволив продавати готівкову валюту за вільним курсом уповноваженим фінансовим установам. До них відносяться комерційні банки, які отримали дозвіл від НБУ на проведення таких операцій з 14 квітня 2022 року.

Ліміти на встановлення курсу також знімаються при списанні банками грошей із гривневих карток у разі розрахунку ними за кордоном.

Ще з початку повномасштабного вторгнення російських окупантів Національний банк зробив усе можливе задля стабілізації гривні. Наприкінці лютого курс долара було зафіксовано на позначці 29,25 грн. Хоча фактично за цим курсом могли отримувати оплату постачальники, які ввозили в Україну товари критичного імпорту, а наші земляки розраховуватимуться в магазинах в інших країнах. На міжбанку ціна 1$ залишається на рівні 29,25 грн. + 1%.

У невигідному становищі опиняються IT-фахівці, оформлені як ФОП та одержують доходи у валюті. Вони зможуть міняти валюту на гривні за офіційним курсом, а купувати значно дорожче. Таким чином, існує ризик, що ця категорія ФОП перестане заводити валюту в Україну.

Як вплине зміна курсу на ціни в Україні

У вуличних обмінниках курс долара коливався протягом військового періоду і ще до ухвалення Нацбанком рішення про зняття обмежень досяг позначки 36–37 грн. Причина зростання неофіційного курсу — високий попит на валюту через падіння економіки, панічні настрої та бажання підприємців заробити на цьому.

Відпускні ціни на імпортні товари в Україні розраховувалися за курсом чорного ринку, тож особливих змін покупці не відчують. А ось товари критичного імпорту, до яких належать паливо, подорожчають.

Кого торкнеться зміна курсу валют

Чи правильне рішення Нацбанку

Банкіри впевнені, що фіксований валютний курс у воєнний час – це правильно. У цьому високий курс чорному ринку є нормою. Скасування обмежень для комерційних банків запроваджується з метою покращення умов роботи легальних учасників ринку та зменшення обсягу «тіньових» операцій. Щодо погіршення фінансового стану населення, в умовах війни ця ситуація неминуча.

Що ще зміниться

Поряд зі скасуванням регулювання курсу валют НБУ скоротив щомісячний ліміт на переведення в готівку за кордоном коштів з гривневих рахунків зі 100 тис. до 50 тис. в еквіваленті. У Нацбанку цей захід пояснюють скороченням ризиків відтоку капіталу, зменшенням можливості проведення махінацій та необхідністю захисту міжнародних резервів держави. Ліміт на переведення в готівку грошей з валютних карт залишається незмінним — еквівалент 100 тис. грн. Обмеження не поширюються на розрахунки картками VISA або MasterCard українських банків (Ощад, Приват, Райффайзен та інші) при купівлі товарів та оплаті послуг.