В Україні все більше набирає обертів доля онлайн оплат в сфері послуг та товарів, у зв’язку із чим росте популярність на пошукові фрази “як перевести гроші з картки на картку”. Так як система українського законодавства, мало хто хоче платити податки, хоча і ринок надання білих послуг також зростає, але більшість невеликих підприємців, так званих ФОПів не спішать переходити на білий формат, так як зі всього треба платити податки, на початковому етапі підприємницької діяльності, податковий кодекс України створює на таких підприємців непотяжну ношу у вигляді сплатити податків. Ніхто не спішить віддавати кровні гривні, які він заробив на продажі тих чи інших товарів чи послуг, так як потрібно підтримувати асортимент товарів, чи шукати нові ринки збуту, держава в цьому плані не сильно спішить допомогти таким підприємцям, хоча країна також розвивається в цьому напрямку і створюють спеціальні умови зі зниженим податком.
Шахраї в інтернеті
У зв’язку із чим все більше підприємців просять своїх покупців перевести гроші на їх карту фізичної особи, це створює певні складнощі із прозорістю даної процедури переказу коштів із картки на карту, так як такі операції не зобов’язують підприємців дотримуватися чинного законодавства в плані захисту прав споживачів, так як ніякого торгового договору під час переказу коштів із картки на карту не відбувається.
Такі операції сприяють розширенню поля діяльності так званих шахраїв, які хочуть під виглядом продажів товарів виманювати гроші у довірливих громадян. Тому тема як ніколи актуальна, а якщо врахувати незнання громадян україни в області онлайн платежів з картки на карту, то краще бути підкованим, тому давайте розбиратись, які є варіанти оплати, і в яких випадках краще користуватись, а коли ніякому випадку не переводити кошти із картки на картку.
Ітак, самий простий і безпечний переказ із картки на картку, коли ви як клієнт знаходить в магазині, і можете бачити товар, оглянути його зовнішний вид, а також у випадку якщо щось піде не так, прийти в магазин і повернути товар. В такому випадку, ви перед сплатою коштів за товар чи послугу вже ознайомились із технічними характеристиками товару, впевнелись у його справності і відповідності всі вимогам. Враховуючи всі вище сказані фактори, переказ коштів із картки на картку буде максимально безпечний.
Інший варіант, це якщо ви купуєте товар в онлайні, будь то олх, інстаграм чи будь-яка інша платформа де продаються товари. Розкажемо основні прийоми як себе уберегти від шахраїв. Нівякому разі не сплачуйте повну вартість товару, без фізичного отримання товару, звісно мова йде про перекази із картки на картку, так як у разі якщо ви купляєте товар в інтернет магазині, через сайт, то скоріш за все продавець товару, має всі документи і оплата товарів чи послуг буде захищена законом України про захист прав споживачів. Тому повернемось до переказу коштів з картки на картку при покупці товару, зазвичай продавці маніпулюють вашими діями, кажучи про якісь великі комісії при умові доставки із накладним платежем, і т.д Але ця висока комісія це ваша плата за безпеку ваших коштів, так звана страховка платежу. В такому випадку і продавець хоче убезпечити свої фінанси, він просить зробити передоплату, зазвичай це або якась фіксована сума, або ж відсоток від загальної вартості товару, зазвичай це не більше 50%, якщо продавець товару просить сплатити більше ніж 50% вартості товару, скоріш за все він шахрай, ніколи не переводьте кошти таким людям, краще знайдіть в іншому місці, де будете впевнені в прозорості процедури покупки товару, навіть якщо це буде дорожче.
Перекази коштів із картки на картку при покупці товару дуже ризикована операція, ваша основна задача не переводити кошти, якщо звісно ви не впевнені в продавцеві, великі суми, так як є велика ймовірність що ваші кошти підуть на благо шахраїв. Завжди домовляйтесь про часткову сплату, і доставку товару накладним платежем, в такому випадку ви ризикуєте лише сумою передоплати.
Далі вимагайте від продавця скинути накладку, або як кажуть ТТН ( товарно-транспортна накладна) і навіть після цього не спішіть нести гроші таким продавцем, тільки після отримання і огляду товару на відділенні пошти, чи у випадку кур’єрської доставки в руках уже при отриманні. І сплачуйте вже кошти на користь транспортної компанії, яка робила вам доставку.
Ніби все просто, так? Але це іще не все, ніколи не повідомляйте своїх паспортних даних, чи даних вашої платіжної картки, з якої ви зібрались переводити кошти третім особам. Для переведення коштів із картки на карту не потрібна ніяка додаткова інформація. В таких випадках, шахраї можуть просити абсолютно різну інформацію, представляючись працівниками банків чи будь-кимось іншим.
Зараз дуже популярним є шахрайство на сайті ОЛХ, шахраї навчились підробляти сайт ОЛХ, і просять вас перейти за посиланням і провести сплату, коли ви перейдете на такий сайт, ваш платіж не буде безпечним. То як же вберегтись від таких шахраїв, якщо товару такого ніде більше немає, а вам він потрібний. Розповідаємо як перевірити прозорість платежу на таких сайтах. При переході за посиланням, вам потрібно обов’язково впевнитись у відповідності сайту, на який ви перейшли із оригіналом, для цього потрібно в окремій вкладці відкрити оригінальний сайт, і зіставити їх. Якщо візуально все добре, потрібно перевірити працездатність посилань на такому сайті, так як шахраї в більшості не заморочуються над такими моментами. Якщо і там все окей, наступний самий важливий етап, це перевірка протоколу, який використовує сайт. Для забезпечення безпеки платежів, всі сайти мають обов’язково використовувати протокол https, який збереже ваші платіжні дані, і не передасть їх третім особам, це ключова вимога міжнародних платіжних систем, які борються це збереження платіжних даних клієнтів. То як же перевірити чи сайт використовує даний протокол чи ні? Все дуже просто, відкривши такий сайт, потрібно перевірити чи є значок замочку в рядку адреси в браузері, який виводиться перед самою адресою сайту.
Натиснувши на нього, у вас має бути повідомлення що з’єднання безпечне. Якщо всі ці вимоги дотримані, останнім етапом є перевірка самої платіжної сторінки, якщо у вас відкриваються якісь додаткові так звані діалогові вікна, які вимагають вводити вас платіжні дані в ці вікна, відразу закривайте цей сайт. Особливо якщо це не ваші кошти, а ви їх наприклад взяли в онлайн кредит, чи просто в банку.
Давайте підведемо підсумки:
  • Ніколи не сплачуйте повну вартість товару, у випадку переведення коштів із картки на картку, якщо ви не впевнені в продавцеві, вибирайте варіант накладеного платежу.
  • Робіть передоплату, якщо це вимагає продавець лише на якусь невелику суму, яку вам буде не страшно втратити у випадку, якщо продавець виявиться шахраєм.
  • Краще не переходити за посиланнями, які вам скидають в особисті повідомлення, але якщо інших варіантів немає, то потрібно впевнитись що це точно правильний сайт, перевірити протокол, працездатність сайту, і ніколи не вводити реквізити в якісь діалогові вікна, які вискакують в процесі сплати.
Це лише початок, ми будемо і далі писати про те як уникнути шахраїв, бережіть себе і ваші платіжні і паспортні дані.