Шахраї часто використовують чужі документи для реалізації різноманітних злочинних схем. Популярний спосіб застосування вкраденого чи втраченого паспорта — оформлення онлайн-кредиту. На людину, на чиє ім'я було оформлено банківську позику, згодом чекає неприємний сюрприз — негативні зміни в кредитній історії, дзвінки співробітників банку чи колекторів.

У січні 2022 року у сервісі Дія активовано нову послугу – повідомлення клієнта про зміни в кредитній історії з подальшою можливістю подати скаргу до УБКІ. У статті розповімо про це детальніше та поговоримо, навіщо потрібно стежити за своїм кредитним рейтингом.

українці можуть перевірити кредитну історію у сервісі Дія

Як діє функція

Інформація в Дію надходить із УБКІ. При оформленні на ім'я користувача позики або перевірки кредитної історії йому приходить push-сповіщення. Функція працює за умовчанням, заявку надсилати не потрібно. Якщо вам надійшло таке повідомлення, ви можете відреагувати оперативно, перейшовши за посиланням на ресурс УБКІ та залишивши скаргу.

До речі, якщо у вас є заборгованість за кредитами, комуналкою або аліментами, у сервісі Дія можна перевірити, чи відкрито по них виконавче провадження. Інформація доступна у вкладці «Виконавчі провадження» у розділі послуг.

Як дізнатися про свою кредитну історію

Повну інформацію про кредити та своєчасність їх повернення ви можете дізнатись у кредитних бюро, які отримують дані від банків, МФО та інших компаній. Таких бюро в Україні близько 10. Найбільші з них:

  • УБКІ;
  • Міжнародне бюро кредитних історій;
  • Українське кредитне бюро;
  • Перше всеукраїнське бюро кредитних історій.

Ви можете звернутися до організації особисто, надіслати заявку поштою або в електронному вигляді. Для цього знадобляться копії паспорта та реєстраційної картки платника податків (ідентифікаційного коду), при особистому зверненні подаються оригінали.

Протягом року українці можуть один раз звернутися до бюро кредитних історій безкоштовно, надалі вартість послуги становитиме близько 50–60 грн. Крім того, варто знати, що інформація про закриті кредити зберігається приблизно 10 років, про поточні борги — безстроково або доти, доки їх не сплачують.

Перевірити наявність непогашених заборгованостей можна у Єдиному реєстрі боржників на сайті Міністерства юстиції. Послуга надається безкоштовно. Для перевірки даних у списку боржників необхідно запровадити свої ім'я та прізвище, а також номер реєстраційної картки платника податків.

як перевірити кредитну історію через Дія

Навіщо знати свою кредитну історію

Навіть якщо ви не плануєте робити серйозні покупки і оформляти кредит, іноді буде зайвим цікавитися своїм рейтингом. Адже кредитну історію також можуть перевіряти:

Акуратність щодо грошей допоможе на вигідних умовах оформити страховку або оренду автомобіля, а також підвищить шанси отримання престижної роботи.

В поганій кредитній історії не завжди винен сам позичальник. Співробітники банку або МФО також можуть робити помилки. Якщо ви звернулися до ненадійного та маловідомого кредитора, не можна виключати ризик шахрайства з боку недобросовісних співробітників. Більше того, ніхто не скасовував ймовірність технічних неполадок.

Щоб у майбутньому не виникло неприємностей, при виявленні подібних фактів слід якнайшвидше подати скаргу до бюро кредитних історій.

Чи можна покращити кредитну історію

Навіть якщо раніше ви мали непогашені заборгованості або проблеми з виплатою кредиту, поліпшити кредитну історію можна в будь-який час. Просте рішення – оформити онлайн-кредит та своєчасно його погасити.

На сайті Ukrkredit ви знайдете вигідні пропозиції щодо надання позик без відмови. Щоб оформити кредит, потрібні лише дані паспорта. Після схвалення заявки гроші швидко надійдуть на банківську картку. Розрахувавшись у встановлений термін, ви відразу зміните власну кредитну історію на краще.